Kuruluş Tarihi:

29 Mayıs 2007 (2809 Sayılı Kanun)

Rektörü:

Prof. Dr. Murat ERMAN

İletişim Bilgileri:

Siirt Üniversitesi, Güres Caddesi, Merkez-SİİRT
Telefon: 
+90 (484) 223 12 24 - 223 17 39 - 224 11 38

Fax: +90 (484) 223 19 98


E-Posta adresi: 

siu@siirt.edu.tr


Web adresi: 

 http://www.siirt.edu.tr

Öğrenim Dili:

Türkçe

Üniversite Türü:

Devlet Üniversitesi

Yerleşimi:

Üniversitemizin Merkez, Sağlık, Eruh, Kurtalan ve Kezer olmak üzere 5 yerleşkede bulunmaktadır.

Üniversite Birimlerinin Dağılımı:

7 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 4 Meslek Yüksekokulu, 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

Toplam Öğrenci Sayısı:

6024

Toplam Akademik Personel Sayısı:

322

Toplam İdari Personel Sayısı:

234

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üniversitemiz 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2809 sayılı kanun maddesiyle kurulmuştur. Üniversitemiz, 2007 yılından itibaren eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarını ve kamu hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemizin temelleri 1976 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan 2 yıllık Eğitim Enstitüsüne dayanmaktadır. Bu Enstitü 1982 yılında Siirt Eğitim Yüksekokulu, 1992 yılında Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır. 

       Üniversitemize bağlı Eğitim, Mühendislik-Mimarlık, Fen-Edebiyat, Ziraat, İlahiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Veteriner Fakülteleri olmak üzere 7 fakülte; Fen Bilimleri,  Sosyal Bilimleri ve Yaşayan Diller Enstitüleri olmak üzere 3 enstitü; Sağlık Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 3 yüksekokul; Siirt Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kurtalan Meslek Yüksekokulu, Eruh Meslek Yüksekokulu olmak üzere 4 meslek yüksekokulu ile Siirt ve Yöresi EL Sanatları Araştırma ve Uygulama MerkeziTürkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilimsel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, İbrahim Hakkı Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi, Siirt ve Yöresi Tarih Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi olmak üzere 7 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır. 


          Üniversitemizin şehir merkezinde bulunan Sağlık ve Merkez yerleşkeleri, yeni kurulan Kezer Yerleşkesi ile Kurtalan ve Eruh yerleşkelerinde eğitim-öğretim, araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Sağlık Yerleşkesinde Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Merkez Yerleşkesinde; Rektörlük Hizmet Binası, İktisadi ve İdari Bilimler ve Veteriner Fakülteleri, Siirt Meslek Yüksekokulu ve Lojmanlar yer almaktadır. Eruh yerleşkesinde Eruh Meslek Yüksekokulu ve Kurtalan yerleşkesinde Kurtalan Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Kezer Yerleşkesinde ise Mühendislik-Mimarlık, Eğitim, Fen-Edebiyat, Ziraat, İlahiyat ile Fakülteleri ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, Kezer Yerleşkesinde Merkezi Araştırma Laboratuarı, Futbol Sahası, Kapalı Spor Salonu ve Konuk Evi hizmet vermektedir.

MİSYONUMUZ

Evrensel değerler ışığında bilgi, birikim ve becerileri ile bölgesindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve sportif gelişmelere katkı sağlayarak etik değerlere duyarlı, paylaşımcı, araştırmacı ve mesleki açıdan yetkin bireyler yetiştirmek. 

VİZYONUMUZ

Eğitim , öğretim ve araştırma kalitesi ile tanınmış , yerel ve ulusal sorunları çözmeye yönelik sanayi ve toplumun işbirliği ile çalışmalar yapan evrensel değerlere saygılı, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş sürekli gelişen bir üniversite olmak.

.
www.siirt.edu.tr © 2013, Siirt Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.

Adres: Güres Caddesi 56100 Siirt/Türkiye
Telefon: +90 (484) 223 12 24 - 223 17 39 Fax: +90 (484) 223 19 98
 E-Posta: siu@siirt.edu.tr
Web:
www.siirt.edu.tr