11 Ocak 2015 ile 15 Ocak 2015 tarihleri arasında Sudan/Hartum’da yapılmış ve çeşitli yapıcı içerimler kapsayan Sudan-Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Fuarı dahilinde aşağıdaki alanlarda çalışmalar yapılmıştır.

 

·         12 Ocak Pazartesi günü fuar resmi olarak başlamış olup, sabah 9.00’da Fuar alanına gidilmiş ve açılış konuşmalarının ardından çeşitli yerel üniversitelerden gelmiş olan öğrencilerle birebir görüşme yapma fırsatı elde edilerek onlara üniversitemizin tanıtım materyalleri takdim edilmiş,  kendilerinin arzu, istek ve soruları hakkında az da olsa bir fikir sahibi olunmaya çalışılmıştır. Görülen odur ki öğrenciler üniversitemizde Tıp fakültesi olup olmadığı konusunda sorular yöneltmiştir. Buna mukabil, yabancı diller bölümünde İngilizce dışında baksa bir dil eğitimi olup olmadığı da fazlasıyla sorulan  sorular arasında olmuştur. Sıklıkla, sayısal bölümlerden gelen öğrencilerin talepleri ile karşılaşılmıştır. Sudanlı örenciler ülkemize karşı olumlu ön yargı içindedir ve ülkemizdeki değişim programlarına katılım konusunda sanılan ve beklenenden daha fazla ilgi duymaktadırlar.

 

·         13 Ocak 2015 Salı günü yine saat 10.00 civarında organizasyonun yapıldığı merkeze gidilmiş olup protokol imza merasimlerine bizzat katılınmıştır. Toplamda 16 adet Sudanlı üniversite rektörü ile birebir protokoller imzalanmıştır.

 

·         Nihayetinde, etkinlik esnasında gerek Türk gerekse Sudan üniversitelerinden birçok üst düzey üniversite çalışanıyla tanışma fırsatı elde edilmiştir. Bu ilişkilerin ileriye taşınması konusunda Siirt Üniversitesi olarak elimizden geleni yapmayı planlamaktayız. Özetlemek gerekirse, Sudan-Türkiye işbirliği nosyonu bütün kurumsal izlek ve faaliyetler bağlamında olumlu sonuçları olan bir etkinlik olmuştur.

 

·         Ulusal sınırları aşarak değişim yoluyla başka kültür ve eğitim sistemlerini tanımak Sudanlıları yabancı rakiplerinin yıkıcılığından korumakla birlikte, devletten gelen desteklerle bu faaliyetler desteklenir. Bu ilişkinin tersi de geçerlidir. Türk üniversiteleri de Mevlana programını faaliyete geçirebilmek için yabancı üniversitelere muhtaçtır. Bu tahlilde mutlak suretle, üniversiteler ulusal neferler olarak küreselleşme bağlamında görev almaktadır. İmzalanan protokoller sonrasında Sudan ile ikili antlaşma ve Mevlana kapsamında işbirliği içerisinde olunan üniversite sayısı 20’ye yükselmiştir. Türkiye dönüşünden hemen sonra antlaşma yapılan üniversitelerin tanınırlık belgeleri hazırlanmış ve YÖK’ün onayına sunulmuştur.

 

ÖNERİLER VE ELEŞTİRİLER:

Organizasyonun daha düzenli ve profesyonel olması beklenirdi. Bu minvalde, her ne kadar bu çalışma üniversitemiz açısından verimli olmuş olsa da, karışıklık ve vakit kayıpları olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir...

Yerden ve ağırlıktan tasarruf bağlamında, organizasyonlara ağırlıkta hafif ancak işlev olarak etkili materyallerin götürülmesinin uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Yani, kitapçık ve Cd’lere ilgi sanılanın aksine minimum düzeyde olmuştur. Onların yerine harici bellekler tercih edilebilir. Protokol imzalanan üniversitelerin isim listesi aşağıdadır:

-       Omdurman Islamic University

-       Al Zaiem Al Azhari University

-       University of Gadarif

-       Sudan University of Science and Technology

-       Sudan International University

-       Nile Valley University

-       University of Kassala

-       University of Bahri

-       University of Dongola

-       Mashreq University

-       Geneina University

-       Red Sea University

-       Shendi University

-       University of Gezira

-       The Holy Quran and Tafseer of Science University

-       El Sheikh Abdallah Elbadi University

-       International University of Africa

-       University of Khartoum

-       Neelain University

 

Yukarıda adı geçen üniversiteler haricinde Sudan’da hizmet veren ve fuar esnasında iletişim kurulamayan bazı üniversiteler tespit edilmiş olup en kısa sürede bu üniversiteler ile irtibata geçilecektir. Bu üniversitelerin isim listesi:

-       Karary University

-       Dalanj University

-       Ribat University

-       Al Mughtarriben University

-       Al Butana University

-       Ahfed University

-       Kordofan University

-       Baht El Ruda University

-       Zalinei University

-       Ahlia University

-       West Kordofan University

-       Elrazi University

 

 

.
www.siirt.edu.tr © 2013, Siirt Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.

Adres: Güres Caddesi 56100 Siirt/Türkiye
Telefon: +90 (484) 223 12 24 - 223 17 39 Fax: +90 (484) 223 19 98
 E-Posta: siu@siirt.edu.tr
Web:
www.siirt.edu.tr